26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Auto roku 2017 v České republice: Do nominace se dostaly dva facelifty a jedna sportovní verze tři roky starého modelu

Do nominační listiny evropského auta roku se tyto vozy nedostaly. Vyjádření SDA, automobilek a předsedy poroty…
Vydáno: 2.3.2017 23:57

PRAHA (Autofox) - Do nominační listiny ankety Auto roku 2017 v České republice se dostalo několik modelů, které budí pochybnosti, zda plní podmínky pro zařazení do soutěže. Jde o BMW M2, Suzuki SX4 S-Cross a Toyota Corolla.

BMW řady 2 Coupé (F22) se prodává od roku 2014. Předchozí generace nesla jméno BMW řady 1 Coupé. BMW řady 2 Coupé bylo v nominační listině ankety Auto roku 2015 v České republice. Na přelomu let 2015 a 2016 automobilka uvedla na trh sportovní verzi BMW M2 Coupé (F87). M2 Coupé (272 kW) v modelové řadě 2 navazuje na M240i Coupé (250 kW).

Současná generace Suzuki SX4 S-Cross se vyrábí od roku 2013. V roce 2016 automobilka provedla modernizaci druhé generace. Suzuki SX4 S-Cross bylo v nominační listině ankety Auto roku 2014 v České republice.

Produkce 11. generace Toyoty Corolla běží od roku 2012. V roce 2016 model prošel faceliftem. Toyota Corolla byla v nominační listině ankety Auto roku 2014 v České republice.

Z propozic ankety, vyjádření Svazu dovozců automobilů (SDA), automobilek a předsedy poroty není zcela jasné, jak probíhalo sestavování nominační listiny. Informace se rozcházejí.

Seznam vozů splňujících hodnotící kritéria ankety sestavuje vyhlašovatel ankety Auto roku 2017, tedy SDA. Nominace provádějí automobilky a distributoři. „Nominací dovozce nebo výrobce dotyčného automobilu potvrzuje, že nominovaný vůz splňuje podmínky ankety,“ uvádí se v propozicích ankety.

Nominovaný automobil musí "mít zcela nebo výrazně novou strukturu karoserie a zcela nebo výrazně nové mechanické ústrojí (ústrojí pohonu a podvozek)" nebo "mít strukturu karoserie nebo mechanické ústrojí natolik změněné, že se výrazně změnil charakter vozu, jeho poslání a pozice na trhu".

„Volí se vždy typ, popřípadě typová řada, nikoli jeden vybraný model. Podmínkou účasti je fakt, že se nejedná o pouhou verzi existující modelové řady (například kabriolet), která nemění pozici na trhu, ale pouze rozšiřuje stávající nabídku,“ uvádí se dále v propozicích ankety.

Podle tajemníka SDA Josefa Pokorného nastavená pravidla umožňují nominaci vozů, které nejsou novými modely. „Kritéria kromě úplné novinky umožňují nominaci i v případě, že 'vozidlo má strukturu karoserie nebo mechanické ústrojí natolik změněné, že se výrazně změnil charakter vozu, jeho poslání a pozice na trhu', což se uplatňuje v případě, že výrobce vstupuje s tímto vozem do části trhu, kde neměl do té doby s tímto typem zastoupení,“ uvedl Pokorný.

„SDA dohlíží na splnění pravidel, a to cestou vnitřní kontroly (jednotlivé značky si bedlivě střeží své potenciální konkurenty a v případě zjevného nedodržení pravidel dají podnět k vysvětlení), stejně tak sekretariát SDA, který k posouzení využívá i kontaktů na novinářské kluby. V praxi lze konstatovat, že jednoznačné novinky se akceptují automaticky, u nových modelů vycházejících s předchozích provedení jsou ve sporných případech kritéria a jejich plnění konzultována přímo se zástupci výrobce. V naprosto sporných případech může být svolána pracovní skupina SDA, která se věnuje anketě Auto roku, to však v aktuální anketě nebylo zapotřebí,“ dodal Pokorný.

Podle společnosti Toyota Central Europe - Czech modernizovaná verze 11. generace Toyoty Corolla splnila pravidla pro zařazení do nominace. „Finální posouzení pravidel je samozřejmě na pořadateli soutěže – z našeho pohledu Toyota Corolla kritéria pro přihlášení splnila, což pořadatelé potvrdili zařazením vozu do nominace,“ uvedla mluvčí firmy.

Podle mluvčího společnosti BMW Group Česká republika vůz BMW M2 splnil pravidla pro zařazení do nominace.

Magyar Suzuki Corporation (MSC) se nevyjádřila, zda se domnívá, že vůz Suzuki SX4 S-Cross splnil pravidla pro zařazení do nominace. „Splnění pravidel nominace není záležitostí dovozce, ale odborné poroty, která o nominaci rozhoduje,“ uvedl šéf českého zastoupení MSC Václav Lula.

Podle předsedy odborné poroty a dlouholetého porotce evropského auta roku (Car of the Year, COTY) Tomáše Hyana je dnes těžké jasně určit, co je zcela nový vůz vzhledem například ke sdílení podvozkových architektur (platforem) i jejich přejímání pro další generaci vozu. „Proto jsou nominace čím dál náročnější, výrobci nemají zájem sdělovat novinářům, co je skutečně nové a co převzaté! Kritériem pro zařazení je také zařazení na trh, které může být v České republice opožděno proti jiným trhům. BMW M2 je nyní považován za samostatný model, Toyota Corolla za další generaci a Suzuki S-Cross za výraznou modernizaci, která změnila charakter vozu,“ uvedl Hyan.

Další rozhodující skutečností podle Hyana je, že na rozdíl od evropské COTY nevybírají vozy vlastně novináři, ale členové SDA, tedy importéři, kteří nominují své produkty dle vlastního uvážení. „Osobně si myslím, že do výběru M2 i Corolla může patřit, u Suzuki bych předpokládal zařazení zcela nového typu Baleno,“ doplnil Hyan.

Zda probíhala v odborné porotě nějaká diskuze nad některými modely v nominační listině, zda plní nominační kritéria, není jasné. „K tomuto bodu se nemohu vyjádřit, předsedou poroty jsem byl zvolen vzhledem ke změně charakteru volby (účast veřejnosti) až po nominaci vozů na základě hlasování porotců,“ poznamenal Hyan.

BMW M2, Suzuki SX4 S-Cross ani Toyota Corolla se nedostaly do nominační listiny COTY 2016, ani COTY 2017. „V evropské COTY platí zásada, že facelift či sportovní verze musí mít natolik velké změny, aby šlo o nový vůz. Hodnocení je individuální dle posouzení vedení COTY. Většinou facelift nemá šanci. Sportovní verze se musí výrazně lišit, ale také se v COTY zpravidla neobjevují,“ doplnil Hyan. „Rozdíl mezi COTY a českým Autem roku je v tom, že COTY je výhradně řízena novináři. V České republice je ochranná známka Auto roku majetkem SDA,“ uzavřel Hyan.

Obecně soutěže o auto roku, ať už ty mezinárodní, regionální či národní, jsou o volbě nejlepšího nového modelu uvedeného na trh za poslední rok. Přitom porotci vybírají ze zcela nových modelů a nových generací, nikoli faceliftů a nejrůznějších odvozených verzí (derivátů).

Jak by vypadala finálová pětice, pokud by v nominaci nebyly tyto facelifty a sportovní verze, lze těžko odhadovat. Pořadatelská agentura Sport-Press (nyní Agentura Pozitif) nezveřejnila detaily hlasování odborné ani laické poroty. Uvedla pouze výsledky hlasování veřejnosti na prvních pěti místech, kam se dostalo BMW M2: Škoda Kodiaq (19.117 hlasů), Volkswagen Tiguan (10.653), Volvo V90 (10.467), BMW M2 (8145), Ford Edge (7453). Model na posledním místě získal 913 hlasů. Hlasování veřejnosti má však váhu jen necelých 17 %.

Do ankety Auto roku 2016 v České republice bylo nominováno 30 vozů, všechno byly nové modely. Do tohoto ročníku bylo nominováno 27 automobilů, z toho bylo 24 nových modelů.

Související zprávy

Autem roku 2017 v Česku se stala Škoda Kodiaq

Bodové rozestupy finalistů, opožděné zveřejnění výsledků, tradiční a nové vedlejší kategorie, chybějící nominace a hodnocení porotců, sponzoři, mediální partneři…
Vydáno: 15.3.2017 23:57

Auto roku 2017 v České republice: SDA odmítl informace o netransparentnosti a pochybnostech

Popsání procesu výběru agentury a zavedení nominačních poplatků, klesající počet porotců, přejmenování firmy Sport-Press…
Vydáno: 22.2.2017 23:18

Auto roku 2017 v České republice: Anketu pořádá agentura, která je ve střetu zájmů

Do něj se agentura dostala změnou majitele, která však proběhla před výběrovým řízením. Chybějící externí dozor, netransparentnost a pochybnosti, vyjádření vyhlašovatele SDA…
Vydáno: 16.2.2017 02:04

Auto roku 2017 v České republice: Pořadatel oznámil pět finalistů

Mezi nimi jsou tři modely koncernu Volkswagen, jeden model chybějící na seznamovacích jízdách a Volvo V90. Rozdílnost v hlasování novinářů a veřejnosti, nová soutěž o zapůjčení vítězného vozu…
Vydáno: 3.1.2017 01:11

Car of the Year 2017: Porota vybrala sedm kandidátů na evropské auto roku

Jde o zástupce značek Alfa Romeo, Citroën, Mercedes, Nissan, Peugeot, Toyota a Volvo. Menší počet nominací, vyhlášení vítěze…
Vydáno: 2.1.2017 23:37

Auto roku 2017 v České republice: Nejméně dvě automobilky nesouhlasí s nominačními poplatky

Jednomu tradičnímu účastníkovi ankety a členovi SDA dokonce tyto poplatky znemožnily účast. Narušení poslání soutěže, kritika dalších změn v pravidlech…
Vydáno: 2.1.2017 02:38

Auto roku 2017 v České republice: Do finále mohou postoupit modely, které porotci netestovali

Přitom mezi hodnotící kritéria patří komfort, ovladatelnost, jízdní vlastnosti či chování na vozovce. Rozporuplná pravidla, chybějící modely na seznamovacích jízdách…
Vydáno: 18.12.2016 23:02

Auto roku 2017 v České republice: Méně nominací, méně porotců, nižší výhry

Nejvíce zástupců v nominaci mají Renault, Kia, Toyota, Ford a Suzuki. Nový koncept ankety pod novými vyhlašovateli, SMS soutěž, sponzoři…
Vydáno: 30.10.2016 23:48

Car of the Year 2016: Porota vybrala sedm kandidátů na evropské auto roku

Jde o zástupce automobilek Audi, BMW, Jaguar, Mazda, Opel, Škoda a Volvo. Větší počet nominací, úprava pravidel, vypadnutí šesti vozů z nominace…
Vydáno: 17.2.2016 02:21

Auto roku 2016 v České republice: Méně nominací, méně porotců, nižší výhry

Absence městských vozů mezi finalisty, SMS soutěž, nominace na Technickou inovaci roku a Ekologické auto roku, sponzoři…
Vydáno: 14.2.2016 22:59

Auto roku 2015 v České republice: O titul se utká 31 vozů, o šest méně než loni

Nejvíce novinek přihlásili BMW, Nissan a Mercedes. Složení poroty, nominace v pěti kategoriích, sponzoři, spolupráce s TNS Aisa…
Vydáno: 2.11.2014 23:04

Auto roku 2014 v České republice: O titul se utká jeden zcela nový model a čtyři vozy nové generace

Mezi nimi nejsou žádné městské vozy, SUV ani MPV. Jde o zástupce automobilek Jaguar, Mazda, Mercedes-Benz, Peugeot a Škoda…
Vydáno: 6.11.2013 02:49
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017