20.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

AutoSAP: Automobilkám a dodavatelům v Česku chybí 4000 pracovníků

Personální potřeby do roku 2020, požadavky na vzdělání, zavádění prvků duálního vzdělávání, zájem o obory spojené s dopravními prostředky na vysokých školách…
Vydáno: 6.3.2017 23:19

PRAHA (ČTK) - Automobilkám a výrobcům automobilových součástek v Česku chybí aktuálně zhruba 4000 pracovníků. Podobnou roční potřebu nových zaměstnanců budou mít nejméně do roku 2020, vyplývá z informací Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP). Celkově podle mluvčího sdružení Miroslava Konvaliny představuje roční potřeba nových zaměstnanců 3,5 % z celkového počtu 117.000 lidí v členských firmách.

„Ve skupině středoškolského vzdělání s vyučením se nedostává zhruba 2400 zaměstnanců, ve skupině středoškolského vzdělání s maturitou je to 800 zaměstnanců a u vysokoškoláků je to rovněž asi 800 zaměstnanců,“ řekl Konvalina agentuře ČTK.

Automobilky v oblasti středního školství dlouhodobě prosazují zavádění co nejvíce prvků z modelu duálního vzdělávání, tedy kombinaci teorie ve škole a praxe ve firmách. Vedle toho prosazují opatření, která umožní budovat vztah k technice již od nejútlejšího věku, například zavádění polytechnické výuky v mateřských školách nebo znovuobnovení praktického vyučování na základních školách.

Na vysokých školách zájem o nové obory spojené s dopravními prostředky roste. Například Ústav bezpečnostních technologií a inženýrství na Fakultě dopravní ČVUT v Praze eviduje rostoucí zájem o studijní obory zaměřené na bezpečnost dopravy, informační a komunikační technologie a jejich aplikace v dopravě. Důvodem vysokého zájmu je podle vedoucího ústavu Václava Jirovského široké uplatnění absolventů magisterského i bakalářského studia.

Studenti se v rámci studia seznámí například s problematikou sdílení informací mezi vozidly, připojení na mobilní sítě, s trendy v oblasti hackingu v dopravě nebo senzorickými systémy v dopravních sítích. Aktuální jsou i témata autonomních vozidel, integrovaných systémů bezpečnosti, systémů aktivní i pasivní bezpečnosti a vzájemné komunikace automobilů.

„Konektivita automobilů na jednu stranu přináší široké možnosti sdílení dopravních informací nebo diagnostiky vozidel v reálném čase, na druhou stranu ale představuje významné bezpečnostní riziko včetně ohrožení lidských životů v případě napadení nebo selhání systémů ve vozidlech,“ dodal Jirovský.

Související zprávy

Svazy: Automobilový průmysl ve střední Evropě bude potřebovat 100.000 lidí

Odvětví se přitom ve všech státech V4 již nyní potýká s nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Výzva národním vládám…
Vydáno: 23.5.2017 23:27

Juříček (AutoSAP, Brano): Automobilové firmy v Moravskoslezském kraji potřebují nabrat 2000 lidí

Nedostatek pracovníků jim často brání ve zvyšování výroby. Nábor cizinců, rekvalifikační program pro horníky, spolupráce se školami, školský systém v Česku a Německu…
Vydáno: 16.5.2017 00:42

ZAP: Automobilky a dodavatelé na Slovensku budou do roku 2020 potřebovat 14.000 nových zaměstnanců

Země má přitom vyšší nezaměstnanost v rámci EU. Duální vzdělávání, angažování zahraničních pracovníků, nadprůměrné platy…
Vydáno: 10.3.2017 01:07

AutoSAP: Automobilky a dodavatelé za poslední rok vytvořili v Česku přes 4000 pracovních míst

Nabíraly také R&D firmy. Průměrná mzda v automobilovém průmyslu stoupla o několik procent, u dělníků více než u THP a manažerů…
Vydáno: 21.9.2015 23:09
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017