26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Dieselgate: První Češi podali na Volkswagen a Škoda Auto žalobu o odškodnění

Zastupující firma a advokátní kancelář, požadovaná částka, příslušný soud, analýza firmy Oxera Consulting, reakce automobilek…
Vydáno: 15.3.2017 02:47

PRAHA (ČTK, Autofox) - První čtyři Češi podali žalobu na automobilky Škoda Auto a Volkswagen kvůli problému s motory obcházejícími měření emisí. Požadují po nich dohromady odškodnění 510.000 Kč (18.900 eur) za to, že jim firmy do aut namontovaly software falšující laboratorní výsledky měření zplodin, informoval portál Seznam Zprávy.

Škodě Auto podle mluvčího Vítězslava Pelce nebyla ke dni 14. března žádná žaloba doručena. „S jejím obsahem nejsme tudíž obeznámeni, a proto se k celé záležitosti nemůžeme blíže vyjádřit. K podobným krokům však nevidíme důvod, vozy lze bez omezení před i po provedení technických opatření používat a zákazníkům podle našeho názoru nevznikla a nevzniká žádná újma,“ řekl ČTK.

Žalobu podávají klienti české společnosti Safe Diesel (SafeDiesel.cz), kterou založil podnikatel a bývalý manažer stavebních firem Vladimír Neumann. Tvrdí, že mu vadí přístup koncernu Volkswagen, zatímco ve Spojených státech dává řidičům peníze, v Evropě se k ničemu podobnému nechystá. Podle firmy Safe Diesel se ke sporu zanedlouho připojí dalších 500 lidí.

Požadovanou částku žalobci odvodili právě od kompenzace, kterou koncern Volkswagen zaplatí v USA, podle soudem schválené dohody tam dá firma každému z řidičů v přepočtu 127.000 Kč. V Česku se kauza Dieselgate týká asi 165.000 vozů, z toho úpravou v servisu již prošla více než polovina. „Kdyby se teoreticky k žalobě připojili všichni vlastníci, naskáče požadavek na odškodnění na částku přes 20 miliard Kč (740 milionů eur),“ upozornil Seznam Zprávy.

Žaloba, která míří k Obvodnímu soudu pro Prahu 8, vychází z toho, že se Volkswagen k manipulacím přiznal. Připomíná například prohlášení generálního ředitele Volkswagenu Martina Winterkorna při propuknutí kauzy na podzim 2015: "Osobně hluboce lituji, že jsme zklamali důvěru zákazníků a veřejnosti." Dále to byl podle žaloby jasný podvod a pohrdání zákazníky, aby koncern ušetřil na drahých protiemisních opatřeních.

Vozům, kterých se aféra týká, klesla podle britské poradenské společnosti Oxera Consulting (Oxera.com) o několik tisíc korun hodnota na trhu a také se jim po odstranění nelegálního softwaru zvýšila až o 0,2 litru spotřeba.

Volkswagen i Škoda Auto oponují tím, že k odškodňování není důvod. Auta běžně procházejí technickou kontrolou a vyšší spotřebu nebo menší životnost motoru po přehrání softwaru zatím nezávislé testy neodhalily.

Firmu Safe Diesel založili v prosinci 2015 Petr Effenberger a Vladimír Neuman. „Společnost Safe Diesel angažovala k potřebné právní a komunikační podpoře zkušené poradce: advokátní kancelář BBH a agenturu Ewing Public Relations,“ uvedla firma v březnu 2016. Od ledna 2017 firmu Safe Diesel ovládají prostřednictvím nově založené společnosti Suppport Diesel.

Související zprávy

Dieselgate: Volkswagen poskytne v Evropě dodatečnou záruku na auta dotčená emisní aférou

Délka záruky, omezení, stížnost Müllera na Jourovou, omezený prostor eurokomisařky pro vytvoření tlaku na automobilku…
Vydáno: 15.6.2017 23:43

Dieselgate: EK se snaží přimět Volkswagen k odškodnění zákazníků v Evropě

Automobilka to odmítá s ohledem na rozdílné právní podmínky v USA a EU. Aktivity některých eurokomisařů, spolupráce se spotřebitelskými organizacemi…
Vydáno: 26.7.2016 23:30

Dieselgate: Volkswagen odmítá odškodnění evropských zákazníků po vzoru dohody v USA

Šéf automobilky znovu odmítl výzvu eurokomisařky pro vnitřní trh. Deklarované důvody, jejich jednání…
Vydáno: 3.7.2016 23:01

Dieselgate: Německý soud zamítl žádost klienta, aby dealer VW odkoupil údajně neprodejný vůz

Detaily prvního soudního procesu v Německu, zdůvodnění soudce, lhůta na urovnání sporu, reakce žalobce, vyjádření automobilky, situace v USA…
Vydáno: 3.3.2016 05:01

Dieselgate: Volkswagen nechystá v Evropě program odškodnění

Deklarované důvody, setkání šéfa automobilky a eurokomisařky, výsledek jednání…
Vydáno: 21.1.2016 23:25

Dieselgate: K plánované žalobě na Volkswagen se v Evropě připojilo přes 60.000 lidí

Zastupující advokátní kancelář, kritika rozdílného přístupu automobilky k zákazníkům v USA a Evropě…
Vydáno: 18.1.2016 23:12

Das Problem: V Česku vznikl projekt reagující na Dieselgate

Autor a jeho další aktivity, informační portál, deklarovaná pomoc poškozeným emisním podvodem koncernu Volkswagen, spolupráce s advokátní kanceláří…
Vydáno: 8.10.2015 22:54
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017