20.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

EK pokutovala kartelovou dohodu výkupních cen baterií k recyklaci

Jedna společnost se pokutě vyhnula, protože na kartel upozornila. Dotčené firmy, země, doba trvání, způsoby komunikace, výše sankcí, velikost trhu v EU…
Vydáno: 20.3.2017 22:07

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise udělila 8. února pokutu v celkové výši 68 milionů eur (1,84 miliardy Kč) třem společnostem, které se v několika zemích domlouvaly na výši výkupní ceny starých autobaterií určených k recyklaci, oznámila eurokomisařka odpovědná za otázky hospodářské soutěže Margrethe Vestager. Čtvrtá firma se pokutě vyhnula, protože existenci kartelové dohody oznámila.

„Nebudeme tolerovat chování, které podkopává obchodní soutěž,“ zdůraznila Vestager. Belgická společnost Campine, britská firma Eco-Bat Technologies, francouzská společnost Recylex a americká firma Johnson Controls se podle ní domlouvaly s cílem maximalizovat své zisky spoluprací místo konkurenčním bojem. Johnson Controls na věc upozornil.

Kartel podle komise fungoval mezi roky 2009 a 2012 v Belgii, Francii, Německu a Nizozemsku. Manažeři firem se domlouvali telefonicky, elektronickou poštou či mobilními textovými zprávami.

„Velmi dobře věděli, že to, co dělají, je špatné. Někdy se snažili používat při domluvách kódy, například hovořili o vývoji počasí,“ podotkla Vestager.

Automobilové baterie jsou nejčastěji recyklovaným spotřebitelským produktem na světě. V EU je jich recyklováno okolo 58 milionů ročně, uvedla unijní exekutiva.

Vestager poznamenala, že nyní pokutovaný kartel je netypický, neboť většinou se společnosti snaží dohodami zvyšovat své prodejní ceny, nikoliv snižovat ceny výkupní. „Negativní dopad na trh je ale stejný,“ podotkla. Výši pokuty podle ní ovlivnila závažnost prohřešku, obrat, který byl v jeho důsledku získán a podíl každé z firem.

Komise se věcí zabývala od roku 2012, kdy na dohodu jeden z jejích účastníků úřady upozornil.

VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017