26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Česko a Slovensko budou spolupracovat na testování samořiditelných aut v provozu

Plánovaná lokalita, kooperace vlád, automobilek, mobilních operátorů a škol, plánovaný testovací okruh, další projekty jako C-Roads…
Vydáno: 2.4.2017 23:57

PRAHA (ČTK, Autofox) - Vozidla bez řidiče by se do budoucna mohla v provozu testovat na dálnici D2 mezi českým Brnem a slovenskou Bratislavou, shodli se 28. března na jednání český ministr dopravy Dan Ťok a místopředseda slovenské vlády pro investice a informatiku Peter Pellegrini se zástupci automobilového průmyslu, mobilních operátorů a akademické sféry.

„Česko a Slovensko patří mezi významné výrobce automobilů. Pokud jejich produkci sečteme, je srovnatelná s velkými evropskými zeměmi. Proto bychom měli spolupracovat na rozvoji inteligentní dopravní infrastruktury a testovat autonomní vozidla. Dohodli jsme se, že bychom připravili přeshraniční projekt, který by mohl umožnit vyzkoušet chytrou dálnici v provozu,“ řekl Ťok.

Testování autonomních vozidel je v popředí zájmu Ministerstva dopravy České republiky dlouhodobě. Ťok už v minulosti uvedl, že podporuje výstavbu zkušebního okruhu pro tato auta. Jednání o bezpečnosti a právních důsledcích používání autonomních vozidel byla rovněž součástí Ťokovy nedávné návštěvy ve Spojených státech.

Na autonomních vozidlech velké automobilky v současnosti intenzivně pracují. Právě takováto vozidla by mohla být testována i v Česku, podobné okruhy jsou v Evropě podle ministerstva dopravy zatím dva.

„Chtěli bychom udělat přeshraniční projekt na dálnici D2 mezi Bratislavou a Brnem, otestovat dostupná zařízení a ve spolupráci s mobilními operátory zkoumat například problematické přechody z jedné sítě do druhé,“ uvedl Pellegrini.

Na projektu nyní budou pracovat týmy z obou zemí, budou mít na starosti otázku financování, harmonogram přípravy a následnou realizaci projektu. Obdobné to má být i v případě připravovaného zkušebního okruhu.

Česko se už v minulosti zapojilo do programů vyvíjejících inteligentní technologie v dopravě. Jedním z nich je projekt C-Roads Czech Republic, který je spolufinancován z evropských fondů CEF. Jeho cílem je rozšířit na dálniční síti v Česku a v městském provozu v Brně inteligentní dopravní systémy, které umožní komunikaci s chytrými vozidly týkající se aktuální dopravní situace. Tento projekt přispěje během tří až pěti let k rozšíření Kooperativních inteligentních dopravních systémů (C-ITS) v Česku.

Ministerstvo dopravy České republiky také v minulých letech vypracovalo projekt zvýšení bezpečnosti silničního provozu pomocí vozidlových spolupracujících systémů, zajišťující komunikaci vozidla s ostatními vozidly nebo s inteligentní dopravní infrastrukturou. V rámci tohoto projektu bylo provedeno pilotní testování komunikace mezi vozidly a mezi vozidlem a infrastrukturou, a to na úseku dálnice D0 (vnější okruh Prahy) mezi obcemi Vestec a Jesenice, dodalo ministerstvo.

Související zprávy

Pilný: BMW plánuje v Česku testovací centrum na samořiditelná auta

Zvažované lokality, výše investice, další projekty testování autonomních vozidel v zemi…
Vydáno: 16.7.2017 23:19

Česko chce v Ústeckém kraji testovat autonomní vozidla

Zapojení města, univerzity a vědecko-technických parků do mezinárodních projektů, výhody lokality…
Vydáno: 31.5.2017 23:52

Česko zvažuje vybudovat zkušební polygon pro testování samořiditelných vozů

Vytipovaná lokalita, načasování, spolufinancování z evropských fondů, aktivity firem Škoda Auto a Valeo…
Vydáno: 19.2.2017 23:16
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017