20.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Sněmovna podpořila obnovení poplatku za nepojištěná auta v Česku

Pokud poslanci stihnou návrh projednat do voleb, dostane ho k posouzení Senát. Postoj vlády k novele…
Vydáno: 1.5.2017 23:49

PRAHA (ČTK) - Do českého zákona o povinném ručení se možná vrátí povinný poplatek motoristů, kteří nemají toto pojištění sjednáno. Sněmovna 28. dubna v prvním čtení podpořila poslanecký návrh skupiny poslanců z různých klubů, která poplatek znovu zavádí. V minulosti poplatek v zákoně byl, Parlament České republiky ho ale v roce 2014 zrušil. Pokud poslanci stihnou tento návrh projednat ještě do voleb, dostane ho k posouzení Senát. Vláda s návrhem vyslovila souhlas.

„Jde o návrh poslanců ve prospěch víc než 7,5 milionu motoristů,“ řekl spolupředkladatel Václav Votava (ČSSD). Příspěvek za nepojištěné vozidlo by se vypočítal jako součin počtu dní, kdy bylo bez pojištění, a příslušné sazby, kterou by podle druhu auta stanovilo vyhláškou ministerstvo financí. Dostávat ho má Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Kancelář spravuje garanční fond, ze kterého se vyplácejí náhrady škod způsobených nepojištěnými vozidly.

Kancelář po majitelích nepojištěných aut škodu vymáhá. V důvodové zprávě stojí, že dlouhodobě se takto podaří vybrat asi 30 % výdajů z garančního fondu. Poslanci argumentují také tím, že na vyplácení těchto náhrad se nyní podílejí ti vlastníci a provozovatelé, kteří svou povinnost mít auto pojištěné plní. Kancelář by mohla v části případů vymáhat nejvýše třetinu škody, kterou z garančního fondu poškozenému uhradila, maximálně 300.000 Kč (11.100 eur). Podle Votavy to má zabránit tomu, aby někteří viníci museli splácet takové dluhy, které je na celý život zatíží.

Poslanci navrhují také zpřesnit povinnost mít pojištěné auto. Současný zákon uvádí, že vozidlo může na veřejných pozemních komunikacích provozovat pouze ten, kdo má sjednané pojištění. Navrhovatelé chtějí povinnost rozšířit tak, aby pojištění muselo mít každé auto v registru, s výjimkou aut zapsaných jako vyřazená, vyvezená, zaniklá nebo odcizená.

Související zprávy

Sněmovna schválila obnovení poplatku za nepojištěná auta v Česku

Poslanci přistoupili na jediný pozměňovací návrh, který se týká důslednější kontroly fondu zábrany škod…
Vydáno: 13.7.2017 01:04

Skupina poslanců chce vrátit do zákona poplatek za nepojištěná auta v Česku

Dostávala by ho opět Česká kancelář pojistitelů. Výpočet příspěvku, zpřesnění povinnosti mít pojištěný vůz, vymáhání jen části škody, detaily novely…
Vydáno: 7.2.2017 23:49

V Česku bude zrušen příspěvek za nepojištěná vozidla

Příslušnou novelu zákona podepsal prezident. Načasování…
Vydáno: 22.12.2014 23:32
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017