26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Škoda Auto a odbory se dohodly v Česku na nové kolektivní smlouvě

Snížení přesčasů v rámci flexikontových směn, prodloužení tepelné přestávky, zvýšení odměn a bonusu, proplácení mzdy v případě nemoci, investice do pracovních podmínek…
Vydáno: 4.5.2017 23:49

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Zaměstnancům české automobilky Škoda Auto se s platností od 1. května 2017 snížil počet možných přesčasů v rámci flexikontových směn na polovinu. Doteď mohli ročně odpracovat až 120 hodin nad rámec své pracovní doby, nově to bude 60 hodin. Prodloužila se i tepelná přestávka, tedy bezpečnostní přestávka pro lidi pracující ve vyšších teplotách, z 5 na 10 minut. Odboráři našli s automobilkou kompromis ve všech projednávaných bodech kolektivního vyjednávání a uzavřeli dohodu, sdělil ČTK asistent předsedy Odborů Kovo MB Milan Šprencl.

Kolektivní vyjednávání se letos netýkalo mezd. Mzdové podmínky pro rok 2017 byly dohodnuty již v roce 2016 s tím, že tarify vzrostly o 3 % od ledna 2017.

Zásadním problémem letošního vyjednávání byla flexikonta, která automobilce pomáhají být flexibilnější v případě výkyvů produkce. Zaměstnanci tak někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat. Vyrovnávacím obdobím je 12 po sobě jdoucích měsíců. V poslední době zaměstnanci pracovali převážně jen nad limit své pracovní doby kvůli vysoké poptávce po vozech Škoda. Automobilka tyto směny pracovníkům kompenzuje bonusovými příplatky.

Kvůli vzájemné neshodě ve flexikontech se od začátku dubna nekonaly noční směny z pátku na sobotu. Odboráři s automobilkou odmítali o tomto bodě jednat dříve, než budou projednány všechny ostatní body.

Díky vyjednávání se také zvýšila odměna za flexikontovou směnu, a to o 400 Kč (15 eur). Za noční směnu tak zaměstnanec dostane 1200 Kč (45 eur), za ranní 1300 Kč (48 eur). Za ranní směnu je odměna vyšší, protože směna více narušuje zaměstnancův den. Podle Šprencla by za případnou sobotní dopolední nebo odpolední směnu byla odměna ještě vyšší. Tento systém je ve firmě zaveden již řadu let.

V rámci vyjednávání byla také zvýšena odměna při odchodu do důchodu nebo do invalidního důchodu pro zaměstnance, kteří ve firmě pracovali nepřetržitě delší dobu. Po 10 letech zaměstnání dostane pracovník dva průměrné výdělky, po 40 letech zaměstnání pět průměrných platů. Průměrná hrubá dělnická mzda je ve Škoda Auto 36.000 Kč (1330 eur).

Zaměstnanci automobilky dostanou letos také rekordní bonus 41.000 Kč (1520 eur) hrubého. Jde o meziroční nárůst o 37 %. Kromě výplaty variabilního bonusu obdrží zaměstnanci již dohodnutou jednorázovou platbu 4000 Kč (150 eur). Za duben tak zaměstnanci v květnu obdrží ke svému platu dalších 45.000 Kč (1670 eur).

Podle odborářů investuje Škoda také 2 miliony eur na zlepšení pracovních podmínek a ergonomie, včetně rozšíření chráněných míst.

Automobilka se s odboráři dohodla i na proplácení mzdy v případě nemoci. Nově tak zaměstnancům bude firma náhradu mzdy vyplácet již od třetího dne. Dosud to bylo od čtvrtého dne.

Související zprávy

Zaměstnanci dvou závodů Škoda Auto v Česku nepřišli minulý týden na jednu noční směnu

Odboráři tuto směnu zablokovali, protože skončila platnost dohody o flexikontech. Lokality, načasování, dopad na výrobu, jednání o zlepšení pracovní doby...
Vydáno: 3.4.2017 23:56

Škoda Auto a odbory uzavřely dohody o mzdách a pracovních modelech

Mzdová dohoda na 2 roky, růst tarifů, jednorázové platby, bonusy a prémie, zvýšení příspěvku na penzijní spoření, detaily dohody o flexikontech…
Vydáno: 21.4.2016 02:01
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017