20.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

WannaCry: Renault a Nissan byly zasaženy kybernetickým útokem

Obě automobilky to donutilo zastavit výrobu v některých závodech v Evropě. Lokality, vyjádření Europolu, MalwareTechu a Avastu…
Vydáno: 16.5.2017 23:07

LONDÝN (ČTK, Autofox) - Masivní kybernetický útok ohlášený poprvé 12. května má 200.000 obětí v nejméně 150 zemích, oznámila Evropská policejní organizace Europol. Počítačový expert oslovený zpravodajskou stanicí BBC zároveň varoval před možností dalšího útoku, který může přijít velmi brzo. Česká společnost Avast 14. května uvedla, že počet jí zastavených útoků celosvětově dosáhl 168.878, z toho 492 v Česku.

Útok má "200.000 obětí, především podniků, v nejméně 150 zemích," sdělil ředitel Europolu Rob Wainwright. "Ročně zasahujeme proti zhruba 200 kybernetickým útokům, ale něco takového jsme dosud neviděli," dodal Wainwright v rozhovoru s televizí ITV. Mezi postiženými jsou podle jeho slov i velké podniky. Škodlivý software drží zasažený počítač jako rukojmí a žádá výkupné za odblokování.

Britský vědec zabývající se obranou proti útokům tohoto druhu a známý pouze jako MalwareTech, protože chce zůstat v anonymitě, pomohl podle britského tisku vystopovat zdroj, odkud se virus šířil. "Tento útok jsme zastavili, ale přijde další a ten nebudeme schopni zastavit. Jde o mnoho peněz. Nemají důvod v tom přestat. Nedá jim velkou práci změnit kód a znovu začít. Je pravděpodobné, že to udělají," citovala MalwareTech BBC.

Škodlivý software byl pojmenován WannaCry a MalwareTech sdělil, že jeho první verze byla zastavitelná, avšak ve verzi 2.0 budou odstraněny slabiny té první. MalwareTech radí ochránit neprodleně systémy antivirovým programem.

Podle bezpečnostního experta Avastu Jakuba Křoustka další podobné kampani nic nebrání. "Autor WannaCry může v příští verzi onen 'kill switch' vypnout či výrazně pozměnit, takže aktuální 'trik' nebude už šíření bránit," dodal Křoustek. Nejdůležitější teď podle něj je, aby uživatelé plně aktualizovali své systémy. Microsoft poskytl záplatu pro své operační systémy, včetně Windows XP, které byly v této vlně často napadány.

K nejvíce zasaženým patří britský zdravotnický systém, francouzská automobilka Renault, ruské banky, americká společnost FedEx a univerzity v Řecku nebo Itálii.

Renault v důsledku hackerského útoku malwarem WannaCry musel zastavit výrobu v některých závodech ve Francii, informovala rozhlasová stanice RFI. Podle mluvčího automobilky je tento krok součástí opatření, které mají zabránit šíření škodlivého softwaru (malware). Agentura DPA s odvoláním na odbory uvedla, že nejvíc postižená je továrna v Sandouville, kde pracuje okolo 3400 lidí a která vyrábí především užitková vozidla, například Renault Trafic.

Zastavit výrobu musel po pátečním útoku i závod japonské automobilky Nissan v britském Sunderlandu, oznámila televize Sky News.

VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017