26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Dieselgate: Volkswagen poskytne v Evropě dodatečnou záruku na auta dotčená emisní aférou

Délka záruky, omezení, stížnost Müllera na Jourovou, omezený prostor eurokomisařky pro vytvoření tlaku na automobilku…
Vydáno: 15.6.2017 23:43

BRUSEL/WOLFSBURG (ČTK, Autofox) - Německá automobilka Volkswagen v rámci rozhovorů s eurokomisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věrou Jourovou přistoupila na to, že nabídne dodatečnou dvouletou záruku evropským majitelům naftových automobilů, kterých se týká její emisní skandál. Nehodlá jim však poskytnout žádnou finanční kompenzaci, uvedl 14. června podle agentury Reuters mluvčí Evropské komise.

Mluvčí Volkswagenu uvedl, že automobilka bude po 2 roky bezplatně odstraňovat případné závady související s touto úpravou. Dodal nicméně, že zatím žádné takové závady nejsou známy. Mluvčí navíc tento postup neoznačuje za záruku. "Není to žádná záruka, ale opatření, které buduje důvěru," prohlásil. To podle agentury DPA znamená, že v případě neochoty Volkswagenu problém odstranit bude muset zákazník u soudu prokázat, že závada souvisí s úpravou vozu kvůli aféře s emisemi.

Jourová však podle listu Die Welt hovoří o úspěchu a opatření označuje za de facto dodatečnou záruku na součástky, kterých se úprava dotkne. Upozorňuje, že tento krok sice stále není srovnatelný s přístupem Volkswagenu k zákazníkům ve Spojených státech, ale znamená posun směrem ke spravedlivému zacházení se zákazníky v EU, napsala agentura DPA.

Volkswagen již delší dobu odmítá výzvy, aby evropské zákazníky za skandál kolem emisí odškodnil podobným způsobem jako zákazníky ve Spojených státech. Šéf automobilky Matthias Müller v roce 2016 uvedl, že odškodnění evropských zákazníků po vzoru dohody v USA by bylo vzhledem k rozdílným právním podmínkám nepřiměřené a navíc příliš nákladné.

Jourová se kvůli odškodnému pro evropské zákazníky opakovaně setkala s vedoucími pracovníky Volkswagenu. Eurokomisařka má ale pro vytvoření tlaku na automobilku omezený prostor, protože potřebnými pravomocemi disponují národní úřady, upozornila agentura Reuters.

Podle zprávy portálu Politico.eu z dubna 2017 si Müller na Jourovou neúspěšně stěžoval u předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. "Podle našeho názoru není v kompetenci komise prosazovat evropská spotřebitelská práva," napsal 27. března Müller ve své stížnosti. "Komise vždy jedná v rámci své odpovědnosti," reagoval Juncker.

Juncker tehdy odmítl i Müllerovo tvrzení, že komise kompenzace opakovaně vyžaduje přes to, že šéf Volkswagenu se prý s Jourovou shodl na nemožnosti takového postupu. Juncker upozornil, že komisařka navrhuje dobrovolné odškodnění, které by bylo ze strany firmy gestem. "Takový krok by ukázal, že vaše společnost není lhostejná k nepříjemnostem, které zákazníkům od října 2015 způsobila," napsal Juncker.

Související zprávy

Dieselgate: První Češi podali na Volkswagen a Škoda Auto žalobu o odškodnění

Zastupující firma a advokátní kancelář, požadovaná částka, příslušný soud, analýza firmy Oxera Consulting, reakce automobilek…
Vydáno: 15.3.2017 02:47

Dieselgate: EK se snaží přimět Volkswagen k odškodnění zákazníků v Evropě

Automobilka to odmítá s ohledem na rozdílné právní podmínky v USA a EU. Aktivity některých eurokomisařů, spolupráce se spotřebitelskými organizacemi…
Vydáno: 26.7.2016 23:30

Dieselgate: Volkswagen odmítá odškodnění evropských zákazníků po vzoru dohody v USA

Šéf automobilky znovu odmítl výzvu eurokomisařky pro vnitřní trh. Deklarované důvody, jejich jednání…
Vydáno: 3.7.2016 23:01
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017