26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Zaměstnanci automobilového závodu Volkswagenu na Slovensku začali stávkovat

Počet účastníků, dopad na výrobu jednotlivých modelů, neúčast agenturního personálu, reakce vedení, pyrotechnická prohlídka, situace v ostatních továrnách, celozávodní dovolená…
Vydáno: 21.6.2017 01:18

BRATISLAVA (ČTK, Autofox) - Zaměstnanci slovenského závodu německé automobilky Volkswagen v Bratislavě 20. června vstoupili do časově neomezené stávky. Odhadem několik tisíc pracovníků se již časně ráno shromáždilo u továrny, kde transparenty a pískotem dávali najevo nesouhlas s odmítavým postojem vedení závodu k požadavkům odborů na výraznější zvýšení mezd dělníků tohoto největšího soukromého zaměstnavatele na Slovensku. Protest částečně ochromil produkci továrny, jejíž vedení dnes odmítlo vylepšit dřívější nabídku ohledně zvyšování platů.

Jde o vůbec první stávku ve společnosti Volkswagen Slovakia od jejího založení v roce 1991 a o jeden z největších protestů svého druhu v novodobé historii Slovenska. Bratislavská továrna se zaměřuje na výrobu sportovně-užitkových vozidel (Audi Q7, Volkswagen Touareg) a malých aut (Škoda Citigo, Seat Mii, Volkswagen Up!). Dále vyrábí karosérie pro Porsche Cayenne.

Zaměstnanci přišli na shromáždění s transparenty, na nichž byly nápisy jako "Neponižujte nás", "Jsme součástí koncernu" anebo "Vy pro nás minimum, my pro vás maximum". V protestu je přišli podpořit i zástupci odborů z české automobilky Škoda Auto.

Odbory Volkswagenu Slovakia neuspěly u vedení firmy s požadavkem na zvýšení platů pro více než 12.000 zaměstnanců o 16 % a naopak odmítly nabídku zaměstnavatele na postupné zvýšení mezd o 8,9 %. Průměrný měsíční plat pracovníků firmy bez zahrnutí platů managementu a po započítání příspěvků a bonusů činí 1800 eur (47.160 Kč), tedy zhruba dvojnásobek průměrné mzdy na Slovensku.

Odborový předák Zoroslav Smolinský řekl, že odbory jsou připraveny stávkovat nejméně do konce týdne a pokračovat v nespecifikovaných akcích až do zahájení celozávodní dovolené, která je naplánována na začátek července.

"Hodnoty vyrábějí zaměstnanci a pokud vedení společnosti nechce naslouchat zaměstnancům, tak nemáme žádnou jinou možnost, jak projevit svou vůli," řekl Smolinský, jenž v roce 2016 opustil zavedenou odborovou organizaci Kovo a stál u vzniku Moderních odborů, do nichž pak vstoupila většina zaměstnanců Volkswagenu Slovakia. Smolinský dodal, že odbory jsou připraveny s vedením firmy dál jednat a dospět ke kompromisu.

Vedení továrny zopakovalo svou dřívější nabídku ohledně zvýšení platů zaměstnanců postupně až o téměř 9 % a uvedlo, že na řadě jsou nyní odbory.

"Na Slovensku platíme nejvyšší mzdy v rámci visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Jsme na stejné úrovni jako v Portugalsku a Španělsku," řekl předseda představenstva společnosti Volkswagen Slovakia Ralf Sacht. Dopady stávky na produkci závodu, který v roce 2016 vyrobil 388.687 vozidel, Sacht neuvedl.

Stávka ochromila produkci SUV. Továrna před polednem informovala, že díky organizačním změnám i během stávky vyrábí malá vozidla. Bez omezení podle mluvčí společnosti Lucie Kovarovič Makayové pokračuje produkce v nástrojárně ve Stupavě a v závodě v Martině na severu Slovenska, kde Volkswagen vyrábí součástky. Podle odborů se do stávky nemohli zapojit například zaměstnanci, kteří ve firmě pracují prostřednictvím pracovních agentur.

Slovenská policie v úterý v podvečer kvůli pyrotechnické prohlídce nařídila evakuaci závodu Bratislava. Učinila tak poté, co někdo na tísňovou linku ohlásil uložení bomby v jedné z hal. Podobná oznámení prověřovala policie v uplynulých dnech na různých místech země hned několikrát, ani v jednom případě výbušnina nalezena nebyla.

Odbory vyhlásily stávku v době, kdy si zaměstnavatelé na Slovensku stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly a kdy zaměstnávají nejvíce cizinců od světové hospodářské krize. Továrna v Bratislavě v roce 2016 angažovala 550 pracovníků ze sesterského závodu Audi Hungaria v maďarském Györu.

Ekonomové slovenského ministerstva financí spočítali, že případný 12-denní výpadek produkce ve Volkswagen Slovakia by znamenal dopad na celou ekonomiku ve výši 0,1 % hrubého domácího produktu (HDP).

Související zprávy

Volkswagen se dohodl s odbory slovenských závodů na nové kolektivní smlouvě

Stávka tak po šesti dnech skončila a továrna v Bratislavě obnovila plnou produkci. Detaily dohody…
Vydáno: 26.6.2017 22:29

Odbory ve slovenských závodech Volkswagenu oznámily termín stávky

Míra podpory zaměstnanci, odhadovaná účast v Bratislavě, situace v ostatních továrnách…
Vydáno: 14.6.2017 23:57

Odbory ve slovenských závodech Volkswagenu připravují stávku

Krach jednání před zprostředkovatelem, nabídka automobilky, požadavky odborů, dohoda v PSA v Trnavě…
Vydáno: 12.6.2017 00:02

Volkswagen řeší nedostatek kvalifikovaných lidí ve východní Evropě také zapůjčováním personálu v rámci koncernových závodů

Aktuální případ, dotčené továrny, počet zaměstnanců, načasování, pokračující nábor, zvýšený tlak na trhu práce kvůli příchodu automobilky Jaguar Land Rover…
Vydáno: 25.10.2016 23:57

Volkswagen se dohodl s odbory na Slovensku na nové kolektivní smlouvě

Zrušení stávkové pohotovosti v místních závodech, dvojí navýšení mezd, bonus, garance nepropouštění do roku 2017…
Vydáno: 29.5.2014 03:00
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017