26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Volkswagen se dohodl s odbory slovenských závodů na nové kolektivní smlouvě

Stávka tak po šesti dnech skončila a továrna v Bratislavě obnovila plnou produkci. Detaily dohody…
Vydáno: 26.6.2017 22:29

BRATISLAVA (ČTK, Autofox) - Slovenská továrna německé automobilky Volkswagen v Bratislavě po šestidenní stávce zaměstnanců za vyšší mzdy a po nedělní dohodě odborů s vedením firmy na nové kolektivní smlouvě 26. června obnovila výrobu, řekl předseda představenstva společnosti Volkswagen Slovakia Ralf Sacht.

"Výroba ráno naběhla bez jakýchkoliv problémů," uvedl Sacht. Dodal, že kolektivní smlouva zajistí stabilitu pracovních míst v podniku při přiměřeném vývoji mzdových nákladů.

Během necelého 1,5 roku stoupnou tarifní platy pro více než 12.000 pracovníků tohoto největšího soukromého zaměstnavatele na Slovensku asi o 14 %. Dohoda s odbory počítá i s vyplacením jednorázového příspěvku a dalším opatřením v rámci sociálního programu firmy. Kolektivní smlouva byla uzavřena na období do srpna 2019, odborům se ovšem nepodařilo prosadit prodloužení přestávek.

Podle nové kolektivní smlouvy tarifní platy zaměstnanců společnosti Volkswagen Slovakia stoupnou zpětně od června 2017 o 4,7 %, stejnou měrou od ledna 2018 a následně od listopadu 2018 o dalších 4,1 %. Zároveň stoupnou nástupní platy a firma všem více než 12.000 zaměstnancům vyplatí jednorázový příspěvek 500 eur (13.150 Kč). Kolektivní smlouva počítá i s dalšími výhodami pro pracovníky včetně dodatečného jednoho dne dovolené.

Člen představenstva společnosti Volkswagen Slovakia Eric Reuting uvedl, že dohoda ohledně zvyšování platů se příliš neliší od toho, co společnost nabízela ještě v dubnu 2017. Odbory původně požadovaly jednorázové zvýšení tarifních mezd o 16 %, následně ale své návrhy podobně jako samotný podnik měnily.

"Historicky jde o nejvyšší nárůst platů. Jsme pro to, aby to (stávka) pomohlo každému jednomu zaměstnanému člověku. Aby platy na Slovensku a ve východní Evropě rostly. Když už jsme jedna Evropská unie, tak ty rozdíly je potřeba zmenšovat," řekl předák odborů Zoroslav Smolinský. Zároveň odmítl Reutingovo vyjádření, že výsledná dohoda je podobná dřívější nabídce podniku.

Stávka zaměstnanců bratislavské továrny Volkswagenu byla největší v soukromé firmě v novodobých dějinách Slovenska a zároveň první v 26-leté historii společnosti Volkswagen Slovakia. Protest ochromil produkci sportovně-užitkových vozidel (SUV). V omezeném režimu se firmě podařilo udržet výrobu malých vozů. Za běžného provozu z továrních linek sjede přes 1000 automobilů denně.

Průměrný měsíční plat zaměstnanců Volkswagenu na Slovensku včetně bonusů, příplatků a odměn, ale bez výdělku managementu dosahuje 1804 eur (47.350 Kč). To je zhruba dvojnásobek průměrné mzdy v zemi. Podle vedení Volkswagenu Slovakia v regionu střední Evropy jsou nejvyšší platy v rámci koncernu právě na Slovensku.

Související zprávy

Zaměstnanci automobilového závodu Volkswagenu na Slovensku začali stávkovat

Počet účastníků, dopad na výrobu jednotlivých modelů, neúčast agenturního personálu, reakce vedení, pyrotechnická prohlídka, situace v ostatních továrnách, celozávodní dovolená…
Vydáno: 21.6.2017 01:18

Odbory ve slovenských závodech Volkswagenu oznámily termín stávky

Míra podpory zaměstnanci, odhadovaná účast v Bratislavě, situace v ostatních továrnách…
Vydáno: 14.6.2017 23:57

Odbory ve slovenských závodech Volkswagenu připravují stávku

Krach jednání před zprostředkovatelem, nabídka automobilky, požadavky odborů, dohoda v PSA v Trnavě…
Vydáno: 12.6.2017 00:02
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017