26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Dieselgate: Winterkorn prý o manipulacích věděl měsíce před odhalením skandálu Volkswagenu

Automobilka tvrdí, že jeho nejvyšší vedení se podrobnosti o manipulacích dozvědělo jen několik dnů před odhalením skandálu v USA. Detaily…
Vydáno: 10.7.2017 01:03

BERLÍN/WOLFSBURG (ČTK) - Bývalý generální ředitel německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn věděl o manipulacích s testy emisí naftových vozů přinejmenším dva měsíce před vypuknutím skandálu, informoval německý list Bild am Sonntag. Volkswagen podle agentury DPA tvrdí, že jeho nejvyšší vedení se podrobnosti o manipulacích dozvědělo jen několik dnů před odhalením skandálu v USA. Již dříve se ale objevily zprávy, že ve skutečnosti bylo vedení na manipulaci upozorněno mnohem dříve.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září 2015 Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že tento software po celém světě nainstaloval do zhruba 11 milionů naftových aut koncernu.

Podle listu Bild am Sonntag o tomto softwaru Winterkorna již v červenci 2015 podrobně informoval jeden ze zaměstnanců. "Neměl jsem pocit, že o tom Winterkorn slyší poprvé," citoval list zaměstnance. Schůzky se údajně zúčastnil rovněž Herbert Diess, který ve Volkswagenu stále pracuje jako šéf hlavní značky VW. Diess nastoupil do Volkswagenu jen několik týdnů před údajnou schůzkou.

V srpnu 2015 pak podle listu Bild am Sonntag byli Winterkorn, Diess a bývalý šéf technického vývoje Heinz-Jakob Neusser informováni, že podvádění při testech emisí by firmu v samotných Spojených státech mohlo stát až 18,5 miliardy dolarů (424 miliard Kč).

Volkswagen se po odhalení skandálu dohodl, že na řešení aféry ve Spojených státech vynaloží až 25 miliard dolarů. Tato částka zahrnuje náklady na řešení požadavků regulačních orgánů a státních úřadů i na odškodnění majitelů a prodejců naftových aut, která manipulaci s testy emisí umožňovala.

Bývalý předseda dozorčí rady Volkswagenu Ferdinand Piëch již delší dobu tvrdí, že Winterkorn a někteří členové rady měli informace o manipulacích s testy emisí ve Spojených státech už v březnu 2015.

Související zprávy

Dieselgate: Bývalý šéf Volkswagenu se prý podílel na utajování manipulace s emisemi

Martin Winterkorn údajně souhlasil s tím, aby zaměstnanci firmy při jednáních o této problematice v USA poskytovali pouze neúplné informace…
Vydáno: 25.9.2016 23:38

Dieselgate: Šéf Volkswagenu byl na problémy kolem emisí upozorněn již v roce 2014

Ze sdělení automobilky ale není jasné, kdo email poslal ani, zda ho Winterkorn četl. Další odhalení vyšetřování, reakce burzy na informace…
Vydáno: 3.3.2016 23:18

Volkswagen prý věděl o nadměrné spotřebě dříve, než to přiznal

Automobilka to popřela. Souvislost se stažením modelu VW Polo TDI BlueMotion, nesrovnalosti v údajích o emisích CO2 u více motorů…
Vydáno: 29.11.2015 23:31

Dieselgate: Německo vyšetřuje manažery Volkswagenu a Audi

Zpřesnění dřívějšího vyjádření prokuratury, vyšetřování ve Francii a Austrálii…
Vydáno: 1.10.2015 21:46
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017