26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Český antimonopolní úřad udělil dvěma dealerům aut pokutu za kartel

Mezi nimi je NH Car. Detaily zakázaného chování, profil druhé firmy, výše sankcí, snížení pokuty za spolupráci s ÚOHS…
Vydáno: 11.7.2017 01:32

BRNO/PRAHA (ČTK, Autofox) - Český prodejce automobilů NH Car dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za účast v bid riggingovém kartelu pokutu 4.474.000 Kč (171.500 eur). Společně s českou firmou Auto Bílek se podle ÚOHS domlouval na zakázkách. Auto Bílek má zaplatit 83.000 Kč (3200 eur), rozhodnutí úřadu je pravomocné, uvedl ÚOHS. NH Car podle svého sdělení nedostatky napravil, aby se již neopakovaly.

Firmy v letech 2012-2014 prostřednictvím vzájemných kontaktů mezi sebou koordinovaly nabídky do tří výběrových řízení České školní inspekce na obnovu autoparku a takto sladěné nabídky u zadavatele podávaly.

"Tímto způsobem uvedené společnosti narušily hospodářskou soutěž na území České republiky na trzích dodávek nových osobních motorových vozidel v obchodní třídě nižší střední a MPV fleetovým zákazníkům," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Úřad svým prvostupňovým rozhodnutím plnění zakázaného a neplatného jednání zakázal, dodal ÚOHS.

Sankce se podle zástupců NH Car týkala období, kdy měly společnosti NH Car a Auto Bílek uzavřenu smlouvu a vzájemně intenzivně obchodně spolupracovaly. V rámci smlouvy měl NH Car povinnost poskytovat technickou a administrativní podporu pro prodej vozidel. "Společnost NH Car v rámci své účasti ve výběrových řízeních podala nejlepší možné nabídky, které mohla s ohledem na nastavení fleetové politiky výrobce podat," uvedl NH Car pro ČTK.

Firmy nakonec vyvázly s nižší pokutou, protože s úřadem spolupracovaly. Úřad jim za to sankce snížil o 20 %.

NH Car je dealer značek Volkswagen, Škoda, Kia, Fiat, Volkswagen Užitkové vozy a Fiat Professional s třemi pobočkami v Praze (Praha 6 - Strahov, Praha 9 - Černý Most, Čestlice/Průhonice).

Auto Bílek je bývalý autorizovaný dealer Kia s provozovnou v Praze 6 v ulici Papírenská. Dealerství Kia ukončil v roce 2015.

Související zprávy

Soud brzy rozhodne v kauze kradených navigací a dalších autodílů

Obžalováni jsou český prodejce automobilů NH Car a několik lidí. Detaily obžaloby a obhajoby, první soudní líčení…
Vydáno: 10.3.2016 23:46

Policie navrhla obžalovat Agrotec a další firmy v kauze zmanipulovaných zakázek České pošty

Vzniklá škoda, střet zájmů Andreje Babiše, vyhrané tendry holdingu Agrofert a automobilového dealera Agrotec v posledních 10 letech…
Vydáno: 10.8.2015 23:09

V Česku byl potrestán první dealer aut podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob

Jde o dealera více značek ve více městech. Firma, důvod obvinění, výše trestu, preventivní opatření, následky…
Vydáno: 23.4.2014 01:36

Kia Optima přijde do Evropy dříve, možná i jako kombi a hybrid

Pro Cee´d facelift, nové Picanto a Rio v pěti- i třídveřovém provedení, zájem o jednotlivé karosářské a motorické verze Cee´du, fleetoví klienti Cee´du v Česku…
Vydáno: 2.2.2011 05:24
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017