26.7.2017 Česky English
PŘIHLÁŠENÍ
Jméno: Heslo:

Pilný: BMW plánuje v Česku testovací centrum na samořiditelná auta

Zvažované lokality, výše investice, další projekty testování autonomních vozidel v zemi…
Vydáno: 16.7.2017 23:19

PRAHA (ČTK, Autofox) - Německá automobilka BMW zvažuje v Česku vybudovat testovací centrum na nová auta, řekl podle českého deníku MF Dnes ministr financí Ivan Pilný (ANO). Jednání údajně potvrdily listu i další zdroje. Podle deníku by se na testovacím okruhu v Ústeckém kraji nebo Karlovarském kraji měly zkoušet samořiditelné vozy a investici za miliardy korun BMW vážně zvažuje.

Pilný na dotaz ohledně další politiky přidělování investičních pobídek uvedl jako vzor dohodu s americkou společností GE Aviation, která v Česku chystá velké vývojové centrum pro letecké motory a bude je tu i vyrábět, napsala MF Dnes. "Podobná dohoda je s BMW, které tu chce udělat testovací středisko na nové automobily. Nejde tedy o montovny," cituje deník ministra. Česká vládní agentura CzechInvest ani BMW informaci nechtěly komentovat.

Podle listu může plán BMW souviset se dříve oznámeným záměrem Ministerstva dopravy České republiky postavit testovací okruh pro samořiditelné vozy a jejich provoz zkoušet i v reálném provozu na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou. V roce 2018 chce ministerstvo zadat studii proveditelnosti na zkušební polygon, a pak rozhodnout, zda a kde ho postavit. Zájem o testování autonomních vozidel v městském prostředí dosud projevila města Ústí nad Labem a Mladá Boleslav, řekl deníku mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Automobilka BMW už dříve oznámila velké investice do nových technologií v řádu miliard eur. Pro Česko hraje podle deníku nejen dobrá zkušenost investorů, ale i geografická blízkost k závodům v německém Mnichově a především v Lipsku, kde se vyrábějí elektromobily této značky.

Na technologii pro autonomní řízení pracuje v Česku pražské výzkumné a vývojové centrum francouzské společnosti Valeo. Firma ho buduje od roku 2002, v současnosti v něm pracuje asi 500 inženýrů.

Související zprávy

Česko chce v Ústeckém kraji testovat autonomní vozidla

Zapojení města, univerzity a vědecko-technických parků do mezinárodních projektů, výhody lokality…
Vydáno: 31.5.2017 23:52

Česko a Slovensko budou spolupracovat na testování samořiditelných aut v provozu

Plánovaná lokalita, kooperace vlád, automobilek, mobilních operátorů a škol, plánovaný testovací okruh, další projekty jako C-Roads…
Vydáno: 2.4.2017 23:57

Česko zvažuje vybudovat zkušební polygon pro testování samořiditelných vozů

Vytipovaná lokalita, načasování, spolufinancování z evropských fondů, aktivity firem Škoda Auto a Valeo…
Vydáno: 19.2.2017 23:16

Valeo přestěhuje v Česku R&D centrum

Důvody, lokalita nového, výše investice, zaměření, načasování, HR, vybavení objektu pro práci a volný čas, české továrny a jejich klienti, partnerské personální agentury…
Vydáno: 8.6.2016 23:30
VYBRANÉ ČLÁNKY


NÁVŠTĚVNOST
Zobrazené stránky16.652
Návštěvy8.276
Unikátní návštěvníci4.191
Zdroj: Google Analytics, červen 2017